Je třeba odstraňovat ze solárních panelů sníh a další nečistoty?

Máte obavu, že solární panely budete mít přes zimu zapadané sněhem, a kvůli tomu vám nevyrobí žádnou elektřinu? Pak vězte, že z vhodně nainstalovaných panelů sníh brzy zmizí sám. Je tedy potřeba je vůbec čistit? Jakým způsobem a na co si dát pozor?

 • Sníh i námraza z panelů rychle zmizí i bez vnějšího zásahu.
 • Většinu práce zastane vhodný náklon panelů, který zajistí jejich samočištění.
 • Větší mechanické nečistoty z panelů samy sjedou jako po másle.
 • Pokud chcete panely vyčistit, aby měly co nejvyšší výkon, přenechte to odborníkům. Proč? Dočtěte až do konce a dozvíte se to.

Na panelech se sníh ani námraza dlouho neohřejí

V zimě vyrobí fotovoltaika v našich zeměpisných šířkách jen asi 20 % z celkového ročního objemu. Sníh a mráz však panelům nevadí (dokonce naopak: přečtěte si o tom v článku Jak funguje fotovoltaika v zimě) – na vině je spíše nižší sluneční aktivita a větší podíl oblačných dní. Fotovoltaika ale vyrábí elektřinu i z nepřímého slunečního svitu (tedy i když je pod mrakem). Panely se při tom zahřívají, což podporuje odtávání sněhu a námrazy.

Kvalitní panely jsou konstruované i pro extrémní povětrnostní podmínky. Zvládnou i zátěž 5 400 Pa, což pro představu odpovídá 4 metry silné vrstvě mokrého sněhu. Panely se ale ve většině případů instalují ve sklonu 15–50° (nejvyššího výkonu dosahují při 35°) a ten v kombinaci s jejich hladkým povrchem zajišťuje, že z nich sníh, listí a další ulpělý materiál sám sklouzne. Není tedy potřeba, abyste ho sami odstraňovali.

Pozor: při sklonu menším než 15° již toto samočištění nefunguje a panely budou vyžadovat pravidelnou údržbu.

Jak čistit solární panely

Na panelech se však časem může vytvořit film z nečistot, jako je například prach, pyl nebo ptačí trus (ptáci totiž rádi hnízdí pod panely, protože je tam příjemně teplo). To může postupně snížit účinnost solárních panelů o 10–20 %. Přesto mnoho lidí v českých podmínkách pravidelné čištění solárních panelů neřeší. Nechtějí na údržbu vynakládat prostředky navíc. Fotovoltaika jim i tak poskytuje dostatečné množství elektřiny na provoz jejich domácnosti.

Pokud se však pro čištění rozhodnete, určitě vám doporučujeme přenechat to odborníkům a raději si připlatit, než se snažit o údržbu svépomocí. Při neodborném čištění či odstraňování sněhu totiž hrozí, že poškodíte panely, ale především, že se zraníte. A za to riziko to rozhodně nestojí. Vždy se držte těchto zásad:

 • Pokud budete přeci jen chtít panely čistit sami, vaše bezpečnost musí být na prvním místě.
 • Při odklízení sněhu z panelů (např. pokud bydlíte na horách a sněhová nadílka je tu pravidelně bohatá), mějte předem připravený prostor, kam budete sníh shazovat, aby nedošlo k žádným škodám.
 • Nikdy nepoužívejte k čištění košťata ani jiné náčiní, kterým byste si mohli povrch panelů poškodit.
 • Domácí kutilové někdy používají k mytí a čištění fotovoltaických panelů:
  • vodu ze zahradní hadice
  • fukar na listí, kterým odfouknou větší nečistoty i sníh
  • běžné pomůcky na mytí oken a jiných skleněných ploch
  • vysokotlaký čistič (tzv. vapku)

Profesionální údržba solárních panelů a servis prodlouží jejich životnost

Pokud chcete udržet účinnost panelů na maximum, a zároveň prodloužit jejich životnost, můžete si objednat profesionální čištění 1–2× za rok.

Profesionální firmy jsou vybavené vysokozdvižnými plošinami a především speciálními stroji na čištění, většinou na bázi tlakové vody, která se pro tyto účely demineralizuje, aby se na panelech netvořil vodní kámen. Zároveň se používají i různé druhy impregnace panelů, které zajišťují, že na jejich povrchu tolik neulpívají nečistoty.

Oko experta včas odhalí problém

Když využijete profesionálních služeb, má to i další benefity. Nejen ty, že panely budete mít perfektně čisté bez práce a bez rizika, že při mytí solárních panelů spadnete ze střechy. Expert na čištění fotovoltaiky zároveň provádí i optickou kontrolu dokáže při údržbě zároveň odhalit, pokud jsou panely nebo další součástky elektrárny poškozené nebo nedostatečně upevněné. Údržba a servis je tak klíčem k bezpečnému a bezproblémovému provozu fotovoltaiky, která tu pro vás bude celá desetiletí.

Chcete vědět více? Kontaktujte naše experty na fotovoltaiku. Díky mnohaletým zkušenostem v oboru vám dokážeme zprostředkovat údržbu panelů a postarat se o jejich servis i opravy, a to s expresní reakcí a po celé ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *