Jak se bude vyvíjet cena elektřiny v roce 2024?

Ceny energií se budou dál držet vysoko. Už 31. 12. 2023 končí vládní zastropování, řadě domácností zároveň končí i fixace ceny energií z předchozího období. Cena silové elektřiny šla sice dolů, pokles však kompenzuje nárůst poplatků za distribuci elektřiny a plynu a také poplatky za obnovitelné zdroje, které začnou platit od ledna 2024. Jaký vývoj se dá očekávat dál a co můžete udělat pro to, aby vás účty za energie nepálily?

Jak se pohybovaly ceny elektřiny od roku 2022?

Od začátku roku 2022 jsme pozorovali růst ceny elektřiny, který vyvrcholil na přelomu srpna a září. Ke zdražování energií došlo zejména kvůli:

  • dozvukům pandemie
  • válečnému konfliktu na Ukrajině
  • odstavování jaderných elektráren ve střední Evropě
  • nárůstu cen emisních povolenek (ty tvoří ⅔ ceny elektřiny)

Vývoj ceny elektřiny na burze 2022–2023

Prognóza vývoje ceny elektřiny 2024

Předpovědět s jistotou, jak to bude s cenami energií v budoucnu, se nedá, pokud nemáte spolehlivou křišťálovou kouli. Před nepříjemnými překvapeními vás ale ochrání úsporné vytápění a především výroba vlastní elektřiny.

 

Cenu elektřiny ovlivní nárůst poplatků za distribuci a za obnovitelné zdroje

I když cena elektřiny na burze od října 2022 soustavně klesá, koncoví zákazníci se výrazného zlevnění nedočkají. Je to jednak tím, že obchodníci nakupují energie dopředu, tedy ještě za vysoké ceny, a proto je zatím za draho i prodávají – do maloobchodních cen se změny promítají teprve se zpožděním. Na trhu s energiemi navíc dál panuje nejistota a o dalším směřování rozhodne nadcházející zima.

Na základě rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se od 1. 1. 2024 zvednou poplatky za distribuci elektřiny a plynu o 20–30 %. Vrátí se také poplatky za obnovitelné zdroje (OZE). To vykompenzuje pokles silové ceny elektřiny – se snížením koncové ceny energií tak domácnosti ve většině případů nemohou počítat. Na celkové ceně elektřiny se totiž z 40 % podílí regulovaná složka.

Řadě zákazníků navíc končí fixace výhodných cen z období před podzimem 2021, a tak se až desítky tisíc domácností mohou ocitnout nad dosud zastropovanými cenami energií.

Tip: Překontrolujte si, jaké ceny za energie vás od 1. 1. 2024 čekají u vašeho distributora a zvažte, jestli se vám nevyplatí změna tarifu nebo přechod k jiné distribuční společnosti.

Chcete mít jistotu, že vás účty za energie neporazí, ať bude situace na trhu jakákoliv?

Od 1. 1. 2024 zaplatíte za každou MWh o 71 % více za regulovanou složku elektřiny, což je zdražení zhruba o 1 400 korun za MWh. Protože se regulovaná složka elektřiny přepočítává na odebrané kW, vyplatí se snížit výdaje za energie. Nižší spotřebou totiž ovlivníte i regulovanou složku elektřiny. A jak na snížení výdajů? Nemusíte se nijak uskromňovat ani snižovat svůj teplotní komfort:

⇨ Přejděte na úsporné a zároveň ekologické vytápění tepelným čerpadlem

S tepelným čerpadlem ušetříte ročně až 50 % nákladů oproti vytápění plynem a dokonce až ⅔ nákladů oproti vytápění elektrokotlem.

Tepelné čerpadlo je totiž extrémně účinné! Sice běží na elektřinu, ale té mu stačí dodat ze sítě jen asi 25 %. Ostatní 75 % energie, kterou potřebuje dodat k vytápění, čerpá z venkovního prostředí.

⇨ Začnete si vyrábět vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů

Domácí fotovoltaická elektrárna sníží vaše roční náklady na elektřinu o 50–80 % a po většinu roku vám zajistí nezávislost na distribuční síti. S fotovoltaikou na střeše vás zvyšování cen elektřiny nezaskočí, ale dokonce potěší! Jakto? Vyrobenou elektřinu totiž můžete nejen používat pro vlastní potřebu, ale také ji výhodně odprodávat za spotové ceny! Fotovoltaika vám tak může vynášet 10–25 % ročně, což je investice ještě výhodnější, než akcie, dluhopisy nebo nemovitosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *